niedziela, 19 czerwca 2016

Pytanie o programy do projektowania wzorów




"Znasz może jakieś darmowe programy do projektowania biżuterii z drobnych koralików?" Katarzyna P.


Odpowiadam

Programów do tworzenia wzorów znam raptem kilka. Najbardziej popularne to te do tworzenia wzorów na sznury szydełkowo-koralikowe tj. Jbead lub starsza jego wersja DBbead. Zarówno pierwszy jak i drugi są autorstwa Damiana Brunolda. Starsza wersja doczekała się polskiej wersji językowej, do której przyłożyłam kilka palców:) Zatem:

Jbead - darmowy program do tworzenia wzorów na sznury szydełkowo-koralikowe, w wersji angielskojęzycznej, z intuicyjnym interfejsem. Do ściągnięcia TU.


DBbead - starsza, mniej rozbudowana wersja powyższego programu. Wersja oryginalna do ściągnięcia TU, a wersja polska STĄD.


Przejdźmy teraz do programów, które pozwolą nam na narysowanie płaskich wzorów, które wykorzystamy do ściegów peyote, herringbone, square czy do tworzenia na krośnie (loom).

Najbardziej znany do BeadTool. Jest to program z darmową wersją demonstracyjną. Jest ona na tyle rozbudowana, że można, posiadając tylko darmową opcję, rysować dowolne wzory. Zasadniczą wadą jest brak możliwości zapisania wzoru do dalszej edycji. Rysunkowi można natomiast zrobić zrzut z ekranu (print screen), i ewentualnie zapisać go jako plik graficzny (jpg itp). Beadtool jet programem ciągle ulepszanym. Rozbudowany acz intuicyjny interfejs pozwala na rysowanie wzorów z naszej wyobraźni lub zaimportowanie zdjęcia i odbicie go w koralikach (co nie jest tak do końca idealne, ale po drobnych poprawkach i dłuższej chwili zabawy efekt bywa zaskakująco dobry). Dostępne są siatki rozmaitych ściegów (loom, square, brick, peyote na różną ilość koralików nabieranych na raz czy RAW) oraz paleta niesamowitej ilości kolorów koralików kilku producentów. Program określa tez przybliżona wielość wzoru co uważam za jedną z najlepszych funkcji. Do ściągnięcia TU, wersja językowa angielska. 


Bez ograniczeń można stosować program EasyBeadPattern. Interfejs jest nieco mniej intuicyjny niż w BeadTool'u, ale można się przyzwyczaić. Mamy tutaj do wyboru rozmaite kolory koralików - jedynie cylindrycznych. Dostępne są różne siatki do rysowania, w tym niedostępna w BeadTool'u rozeta (rosette). Wzór można zapisać zarówno do dalszej edycji jaki i do pliku graficznego. Zauważyłam, że program ten potrzebuje dosyć dużo pamięci operacyjnej i czasem się zawiesza, ale również jest rozwijany, wiec możliwe, że te problemy ustąpią. Do ściągnięcia TU, wersja językowa angielska.


Istnieje tez kilka mało zaawansowanych programów online. PaternMaker oraz StitchBoard, przyznam otwarcie, że nie miałam potrzeby poznawać się z nimi bliżej:)

Może Ty znasz jeszcze jakiś użyteczny program lub stronę?


Skomentuj lub udostępnij:

poniedziałek, 13 czerwca 2016

Pytanie o sposób szydełkowania sznurów grubasków



Mam takie pytanie, chciałam zrobić bransoletkę typu gąsienica z tym, że na 10 koralików w rzędzie i zamiast koralików magatama użyłam long magatama. Mój problem polega na tym, że koraliki nie układają się ładnie tylko gdzieś się skręcają lub w ogóle giną pod spodem. Czy jest jakaś metoda na takie bransoletki żeby wychodziły ładnie? Joanna A.

Odpowiadam

W przeszukiwaniu czeluści internetu za pięknymi wzorami na sznury szydełkowo-koralikowe natrafiamy na takie, które wymagają zastosowania 15 czy nawet 20 koralików w rzędzie. Takie wzory są często rozbudowane, mają cudne szczegóły i okropnie długa sekwencję. Przy próbie wykonania ich zwykłym sznurem szydełkowo-koralikowym rura wychodzi strasznie sztywna, a koraliki, tak jak wspomniała Joanna, giną pod spodem.

Przy takich sekwencjach, powyżej 10 koralików w rzędzie (nawet przy 8-9 koralikach) najlepiej zastosować inną metodę szydełkowania sznurów, mianowicie ukośnik. Doskonały kurs autorstwa Ewy Tkocz-Frydrych znajduje się o tu:



Ta technika pozwala na uzyskanie plastycznego sznura, który swobodnie można wykorzystać na naszyjnik lub bransoletkę. Dodatkowo uzyskany sznur, gdyby nie trzymał swojego kształtu można wypełnić linką alpinistyczną, rzemieniem czy rurką silikonową (od akwarium, robienia wina czy kroplówek). Albo można nie wypełniać, tylko wykonać spłaszczoną bransoletkę.

Przykład pozytywny - naszyjnik na 12k w rzędzie z 11/0. Szydełkowany ukośnikiem na nici Ariadna Talia 30. Elastyczny, koraliki wszystkie na swoim miejscu.


Przykład negatywny - bransoletka w kratkę, na 11k w rzędzie, z 11/0. Szydełkowany zwykłym sznurem na Ariadnie Talii 30. Ładnie wyglądała tylko na zdjęciach:) Bransoletka była ultra sztywna, załamywała się, a koraliki "tańczyły". Bardzo męczyłam się szydełkując ją, a finalnie została spruta.
Podsumowując: do 9 koralików w rzędzie można szydełkować sznurem zwykłym, powyżej zalecany jest ukośnik. 

Jakie są Twoje doświadczenia z grubaskami?



Skomentuj lub udostępnij: