sobota, 16 kwietnia 2016

Pytanie o koralikowe koncówki do bransoletek"Próbowałam kiedyś zrobić koralikowe zakończenia, takie jak w Pani pracach ale coś mi nie wychodzi czy mogę liczyć na jakieś wskazówki?" Agnieszka S.

"Bardzo interesuje mnie, jak się wykonuje zakończenia z koralików? Czy mogłaby Pani udzielić mi kilku wskazówek, jak wykonać takie zakończenie, które jest atrakcyjniejszą alternatywą dla wklejanych końcówek? Z góry dziękuję za pomoc" Monika P.


Odpowiadam

Nie zliczę, ile wiadomości trafiło do mnie, dotyczących koralikowych zakończeń do sznurów szydełkowo-koralikowych. Metod jest tyle ile ściegów tubularnych, ale pokażę tę którą stosuję najczęściej. Czyli peyote. Dla osób mających już za sobą starcie z koralikowymi kulkami szytymi właśnie ściegiem końcówka z koralików okaże się banałem.


Końcówkę wyplatam zwykle z tej samej wielkości koralików co użyte w sznurze. Podstawowa wersja końcówki zmieści sznur na 5 do 7 koralików w rzędzie.

1. Na ok 40-50 cm nić bądź żyłkę nabieramy 4 koraliki i przechodzimy raz jeszcze przez pierwszy z nich, tworząc "kołeczko".
2. Dodajemy po jednym koraliku pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu (cztery razy), pamiętając by na końcu przejść jeszcze raz przez pierwszy dodany w tym rzędzie koralik.
3. Dodajemy po dwa koraliki pomiędzy koraliki z poprzedniego rzędu (cztery pary), pamiętając by na końcu przejść jeszcze raz przez pierwszy dodany w tym rzędzie koralik.
4. Dodajemy po jednym koraliku pomiędzy koralik z poprzedniego rzędu, również pomiędzy koraliki z par. W sumie w tym rzędzie dodamy osiem koralików. Pamiętamy by przejść jeszcze raz przez pierwszy dodany w tym rzędzie koralik.
5. Dodajemy znów po jednym koraliku pomiędzy koralik z poprzedniego rzędu. Pamiętamy by przejść jeszcze raz przez pierwszy dodany w tym rzędzie koralik.
6. Dodajemy znów po jednym koraliku pomiędzy koralik z poprzedniego rzędu. Pamiętamy by przejść jeszcze raz przez pierwszy dodany w tym rzędzie koralik.


I tak dalej! Powtarzamy dodawanie koralików, rząd po rzędzie do uzyskania odpowiedniej długości końcówki. Uzyskaną osłonkę na sznur koralikowy można przyszyć, przeszywając kilkakrotnie przez wnętrze sznura lub po prostu przykleić (tu trzeba uważać by klej nie wypłynął przez szczeliny pomiędzy koralikami, co mogłoby wpłynąć ujemnie na estetykę pracy).

Końcówce można dodać kilka koralików w formie uchwytu do ogniwek lub zapięcia.

Co zrobić gdy mamy do czynienia z grubszym sznurem? Można wykonać analogiczną końcówkę zaczynając od większej liczby koralików, np. od 5 lub 6.

Skomentuj lub udostępnij:

0 komentarzy

Prześlij komentarz