wtorek, 17 maja 2016

Pytanie o alternatywy dla sznura szydełkowo-koralikowego
"Witaj, mam takie pytanie, czy sznur szydełkowo koralikowy da się zrobić jakimś sposobem igłą zamiast szydełkiem?" Justyna


Odpowiadam

Sznur podobny do szydełkowo-koralikowego można wykonać igłą+nitką/żyłką. Efekt oczywiście będzie nieco inny, szyte sznury robi się zwykle dłużej, ale kiedy szydełko gryzie nas w palce - nie ma wyboru:)

Oto moje propozycje:


1. Tubular peyote stitch, czyli peyote na okrągło. Można go tworzyć z jednej wielkości koralików, wtedy wychodzi gładki lub z różnej, przez co nabiera faktury. Sznur z różnej wielkości koralików nazywa się też często celini spiral. W zależności od stopnia zaciągania, sznur bywa mniej lub bardziej sztywny.Nabieramy parzystą liczbę koralików, w przykładzie 8 sztuk. Przechodzimy jeszcze raz (1) przez pierwszy koralik tworząc kółeczko. Dodajemy po jednym koraliku co drugi koralik z kółeczka (2). Na końcu przechodzimy jeszcze raz przez pierwszy dodany w tym rzędzie koralik. Potem dodajemy po jednym koraliku pomiędzy koraliki dodane w poprzednim rzędzie (3). I tak dodajemy koraliki do osiągnięcia potrzebnej długości.

2. Tubular herringbone stitch. Ścieg herringbone, czasem tłumaczony na język polski jako jodełkowy, to ścieg w którym dodajemy po dwa koraliki na raz. Sznury wykonane tym ściegiem charakteryzuje stosunkowo duża plastyczność, przez co zyskały popularność jako do nośniki naszyjników. W tym ściegu również można zastosować różne wielkości koralików, ale najbardziej popularną wariacją jest opcja spiral (lub twisted) herringbone, gdzie ścieg równomiernie się skręca, bez zastosowana różnych rozmiarów koralików. Na zdjęciu standardowy tubular herringbone:


Zaczynamy od wykonania ściegiem ladder stitch bazy (1) z parzystej liczby koralików, w przykładzie z 6. Koraliki mogą nieco tańczyć, ale nie ma się czym przejmować. Można przejść przez koraliki z bazy wielokrotnie, usztywniając ją. Koraliki ułożone są dziurkami do góry, prostopadle. Następnie (2) wychodząc z koralika pierwszego dodajemy dwa koraliki na raz i wchodzimy od góry w koralik drugi z bazy. Przechodzimy pod spodem do koralika trzeciego z bazy i dodajemy dwa koraliki na raz, wchodzimy od góry w czwarty koralik z bazy. Analogicznie postępujemy jeszcze raz. Kończąc rząd przechodzimy do góry przez pierwszy koralik z bazy i pierwszy koralik dodany w tym rzędzie. Potem (3) dodajemy koraliki parami, pomiędzy pary koralików dodane w poprzednim rzędzie.3. Chenile stitch. Plastyczny ścieg, zbliżony do herringbone, zwykle z dwóch kolorów koralików. Daje efekt siatki.


1 i 2 punkt jest taki sam jak w tubular herringbone powyżej. W trzecim rzędzie (3), pomiędzy pary koralików dodane w rzędzie poprzednim dodajemy po jednym koraliku. Następnie (4) dodajemy pomiędzy te pojedyncze koraliki (na schemacie zielone) po dwa koraliki. Potem (5) pomiędzy pary koralików dodane w poprzednim rzędzie dodajemy po jednym koraliku. Powtarzamy kroki 4 i 5 do uzyskania potrzebnej długości.


4. Tubular netted stitch, zbliżony do chenile, ale nie tak delikatny. Wymaga zwykle zastosowania drobnych koralików i kryształów/kulek, które zapełnią przestrzenie między oczkami wyplecionej siatki.


Najpierw (1) nabieramy 1 11/0, 1 kulka, 1 11/0, 1 kulka, 1 11/0, 1 kulka, 1 11/0, 1 kulka i przechodzimy jeszcze raz przez wszystkie koraliki tworząc kółeczko (można zawiązać supełek). Potem (2) wychodząc z 11/0 dodajemy 2 15/0, 1 11/0, 2 15/0 przechodząc do kolejnego 11/0. Powtarzamy to jeszcze trzy razy. I następnie (3) pomiędzy 11/0 dodajemy po jednej kulce. Potem powtarzamy punkt 2 i 3 do osiągnięcia satysfakcjonującej długości.

5. Cubic Right Angle Weave (Cubic RAW, cRAW). Ścieg wymagający nieco wyobraźni przestrzennej, bardzo plastyczny. Jego odmiana o nazwie prismatic right angle weave idealnie nada się na bransoletki, to taki cubic RAW, ale na więcej ścian. W moim przykładzie ma 5 ścian.


Zaczynamy (1) od podstawy z 5 koralików. Tworzymy z nich kółeczko, można przejść przez wszystkie koraliki jeszcze raz i zawiązać supełek. Następnie (2) dodajemy trzy koraliki na raz i wracamy przez ten sam koralik z którego wyszliśmy. Nic nie dodając przechodzimy w kolejny koralik z bazy. Potem (3) dodajemy dwa koraliki i przechodzimy przez pierwszy koralik z trzech jakie dodaliśmy uprzednio. Przechodzimy przez koralik z którego wychodzimy (drugi z bazy) i nic nie dodając przechodzimy do kolejnego koralika z bazy. Analogicznie dodajemy koraliki tworząc ściany zbudowane z czterech koralików dookoła bazy. Po zakończeniu rzędu, przechodzimy przez wszystkie szczytowe koraliki (w sumie przez pięć) i zaczynamy budowanie ścian od nowa, uznając te pięć koralików za naszą nową bazę.


Oczywiście, gdyby moje schematy okazały się nieczytelne, polecam wyszukanie tutoriala na youtube dotyczącego poszczególnego ściegu. Z pewnością znajdzie się szczegółowa instrukcja.

Polecam też książkę Jill Wiseman pt. "Beautiful Beaded Ropes", w niej przedstawione jest ponad 20 projektów dotyczących rozmaitych sznurów tworzonych igłą.


Kolejną alternatywą dla sznurów szydełkowych jest technika kumihimo.

A Ty jakie jeszcze znasz zamienniki dla sznurów koralikowych wykonanych przy pomocy szydełka?Skomentuj lub udostępnij:

10 komentarzy:

 1. Super pomoc i dobre objaśnienia :)
  Siwtnie , że wpadłaś na pomysł z odpowiedziami. Bardzo przydatne informacje :) dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 2. Super poradnik, znam wszystkie ściegi, lecz nazwy niektórych dopiero tu przeczytałam. Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzieki serdeczne za pomoc :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. A czy moze moglabys narysowac na kartce dlugopisem :) jak sie robi sznur szydelkowo koralikowy? dokladnie chodzi mi o to gdy trzeba zaczac robic trzeci rzadek to nie wiem pod ktory koralik mam sie wpic, czy ten, ktory jest blizej mnie, czy ten ktory jest od zewnatrz, na zdjeciach tego nie widac, ani na filmikach tez nie, czy od tej strony ( tu jestem ja :) ○○czy od tej ( to ta zewnetrzna strona) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Justyno, podejrzewam, ze chodzi o ten koralik co jest bardziej na zewnątrz okręgu, ale najlepiej byłoby pokazac to Tobie na żywo. Gdzie mieszkasz, to może nieopodal znajduje się ktoś kto potrafi już sznury szydełkowo-koralikowe.

   Usuń
 5. Mieszkam kolo klimontowa, powiat sandomierski, wojewodztwo swietokrzyskie

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy ktoras z Was mieszka w mojej okolicy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poki co najbliżej jest do Krakowa. Może tam się wybierasz? Albo na spotkanie twórcze w Ustroniu?

   Usuń
  2. Niestety nie, przy malym dziecku i zapracowanym mezu to nie zwykle trudne

   Usuń
 7. Are you looking for free Twitter Re-tweets?
  Did you know you can get these ON AUTO-PILOT & TOTALLY FOR FREE by registering on Like 4 Like?

  OdpowiedzUsuń