poniedziałek, 13 czerwca 2016

Pytanie o sposób szydełkowania sznurów grubaskówMam takie pytanie, chciałam zrobić bransoletkę typu gąsienica z tym, że na 10 koralików w rzędzie i zamiast koralików magatama użyłam long magatama. Mój problem polega na tym, że koraliki nie układają się ładnie tylko gdzieś się skręcają lub w ogóle giną pod spodem. Czy jest jakaś metoda na takie bransoletki żeby wychodziły ładnie? Joanna A.

Odpowiadam

W przeszukiwaniu czeluści internetu za pięknymi wzorami na sznury szydełkowo-koralikowe natrafiamy na takie, które wymagają zastosowania 15 czy nawet 20 koralików w rzędzie. Takie wzory są często rozbudowane, mają cudne szczegóły i okropnie długa sekwencję. Przy próbie wykonania ich zwykłym sznurem szydełkowo-koralikowym rura wychodzi strasznie sztywna, a koraliki, tak jak wspomniała Joanna, giną pod spodem.

Przy takich sekwencjach, powyżej 10 koralików w rzędzie (nawet przy 8-9 koralikach) najlepiej zastosować inną metodę szydełkowania sznurów, mianowicie ukośnik. Doskonały kurs autorstwa Ewy Tkocz-Frydrych znajduje się o tu:Ta technika pozwala na uzyskanie plastycznego sznura, który swobodnie można wykorzystać na naszyjnik lub bransoletkę. Dodatkowo uzyskany sznur, gdyby nie trzymał swojego kształtu można wypełnić linką alpinistyczną, rzemieniem czy rurką silikonową (od akwarium, robienia wina czy kroplówek). Albo można nie wypełniać, tylko wykonać spłaszczoną bransoletkę.

Przykład pozytywny - naszyjnik na 12k w rzędzie z 11/0. Szydełkowany ukośnikiem na nici Ariadna Talia 30. Elastyczny, koraliki wszystkie na swoim miejscu.


Przykład negatywny - bransoletka w kratkę, na 11k w rzędzie, z 11/0. Szydełkowany zwykłym sznurem na Ariadnie Talii 30. Ładnie wyglądała tylko na zdjęciach:) Bransoletka była ultra sztywna, załamywała się, a koraliki "tańczyły". Bardzo męczyłam się szydełkując ją, a finalnie została spruta.
Podsumowując: do 9 koralików w rzędzie można szydełkować sznurem zwykłym, powyżej zalecany jest ukośnik. 

Jakie są Twoje doświadczenia z grubaskami?Skomentuj lub udostępnij:

0 komentarzy

Prześlij komentarz