niedziela, 19 czerwca 2016

Pytanie o programy do projektowania wzorów
"Znasz może jakieś darmowe programy do projektowania biżuterii z drobnych koralików?" Katarzyna P.


Odpowiadam

Programów do tworzenia wzorów znam raptem kilka. Najbardziej popularne to te do tworzenia wzorów na sznury szydełkowo-koralikowe tj. Jbead lub starsza jego wersja DBbead. Zarówno pierwszy jak i drugi są autorstwa Damiana Brunolda. Starsza wersja doczekała się polskiej wersji językowej, do której przyłożyłam kilka palców:) Zatem:

Jbead - darmowy program do tworzenia wzorów na sznury szydełkowo-koralikowe, w wersji angielskojęzycznej, z intuicyjnym interfejsem. Do ściągnięcia TU.


DBbead - starsza, mniej rozbudowana wersja powyższego programu. Wersja oryginalna do ściągnięcia TU, a wersja polska STĄD.


Przejdźmy teraz do programów, które pozwolą nam na narysowanie płaskich wzorów, które wykorzystamy do ściegów peyote, herringbone, square czy do tworzenia na krośnie (loom).

Najbardziej znany do BeadTool. Jest to program z darmową wersją demonstracyjną. Jest ona na tyle rozbudowana, że można, posiadając tylko darmową opcję, rysować dowolne wzory. Zasadniczą wadą jest brak możliwości zapisania wzoru do dalszej edycji. Rysunkowi można natomiast zrobić zrzut z ekranu (print screen), i ewentualnie zapisać go jako plik graficzny (jpg itp). Beadtool jet programem ciągle ulepszanym. Rozbudowany acz intuicyjny interfejs pozwala na rysowanie wzorów z naszej wyobraźni lub zaimportowanie zdjęcia i odbicie go w koralikach (co nie jest tak do końca idealne, ale po drobnych poprawkach i dłuższej chwili zabawy efekt bywa zaskakująco dobry). Dostępne są siatki rozmaitych ściegów (loom, square, brick, peyote na różną ilość koralików nabieranych na raz czy RAW) oraz paleta niesamowitej ilości kolorów koralików kilku producentów. Program określa tez przybliżona wielość wzoru co uważam za jedną z najlepszych funkcji. Do ściągnięcia TU, wersja językowa angielska. 


Bez ograniczeń można stosować program EasyBeadPattern. Interfejs jest nieco mniej intuicyjny niż w BeadTool'u, ale można się przyzwyczaić. Mamy tutaj do wyboru rozmaite kolory koralików - jedynie cylindrycznych. Dostępne są różne siatki do rysowania, w tym niedostępna w BeadTool'u rozeta (rosette). Wzór można zapisać zarówno do dalszej edycji jaki i do pliku graficznego. Zauważyłam, że program ten potrzebuje dosyć dużo pamięci operacyjnej i czasem się zawiesza, ale również jest rozwijany, wiec możliwe, że te problemy ustąpią. Do ściągnięcia TU, wersja językowa angielska.


Istnieje tez kilka mało zaawansowanych programów online. PaternMaker oraz StitchBoard, przyznam otwarcie, że nie miałam potrzeby poznawać się z nimi bliżej:)

Może Ty znasz jeszcze jakiś użyteczny program lub stronę?


Skomentuj lub udostępnij:

2 komentarze:

  1. tak! Tego mi brakowało, Wielkie dzięki :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Super, nie wiedziałam że tak można :) Ja do tej pory robiłam to w zeszycie.

    OdpowiedzUsuń