sobota, 20 lutego 2016

Pytanie o gąsienice

"Podobają mi się płaskie bransoletki i zżera mnie ciekawość jak się je robi. Czy dobrze rozumiem że jak doda się w odpowiednich miejscach większe koraliki to cały wzór się spłaszczy?" Kasia B.


"Jak robi się bransoletki gąsieniczki z koralików toho? czy całe sedno tkwi w koralikach magatama i one tak układają się podczas szydełkowania? czy tak samo szydełkuje się jak sznury szydełkowo-koralikowe?" Mariola K.Odpowiadam:

Bransoletki szydełkowo-koralikowe typu gąsienica szydełkuje się dokładnie tak samo jak zwykłe bransoletki, na okrągło. Aby powstała pozornie płaska, dwustronna bransoletka należy nawlec koraliki wg. jednego ze wzorów na gąsienicę i zastosować przy tym dwa rozmiary koralików. Najlepiej prezentują się bransoletki wykonane z koralików 11/0 + magatama lub 11/0 + miyuki drop, jednakże z braku acentrycznych koralików można zastosować również 11/0 + 8/0.Bransoletki o gasienicowym wzorze po raz pierwszy zobaczyłam w publikacji "Bead Crochet" autorstwa Judith Bertogilo-Griffin.

Najprostszy wzór na gąsienice to:
3a 3b 3a 1M 2b 1M na 6 koralików w rzędzie, gdzie a i b to 11/0, a M to większy koralik.

Efekt:

Inne wzory na gąsienice:
Mała rada - szydełkując gąsienice warto ok. 15-20 koralików od początku oraz od końca nawlec bez większych koralików, tylko 11/0, tak by bez problemu umieścić końca bransoletki w końcówkach do wklejania.

Skomentuj lub udostępnij:

5 komentarzy:

 1. a co zrobić kiedy gąsienica się okręca a nie jest taka płaska aby ładnie się układała na ręce? moje się właśnie tak skręcają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuj zrobić ją luźniej. Użyj grubszego szydełka albo grubszej nici. Ścisłe szydełkowanie niestety nie służy urodzie gasienic:)

   Usuń
 2. Gąsieniczkę nawlekłam zgodnie z jednym z Twoich wzorów i ochoczo zabrałam się do działania, ale pojawił się problem - koraliki uparcie "chowają się" w środek sznura. Co robię źle i jak to mogę poprawić? :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuj szydełkować na grubszych niciach, wtedy koralki nie bedą miały miejsca aby się schować. Można tez popróbować robić luźniej lub ciaśniej - tu nie ma uniwersalnej rady, co pomoże:) Czekam na wieści czy pomogło!

   Usuń
  2. Faktycznie, najprostsza rzecz - zmiana nici - pomogła ;) Najprostsze rozwiązania są jak widać najlepsze. Jak skończę, to pochwalę się, co wyszło ;) Dziękuję!

   Usuń