poniedziałek, 22 lutego 2016

Pytanie o koraliki do szydełkowania sznurów
Oglądałam w lokalnej pasmanterii koraliki, ale były strasznie krzywe. Czy takie koraliki nadają się do węży z koralików? Karolina Z.

Dopiero zaczynam swoja przygodę z koralikami i szydełkiem. Chciałabym pracować na najlepszym materiale, od samego początku. Jakie koraliki możesz polecić? Aga M.


Odpowiadam:

Warto od samego początku uczyć się na koralikach, które są równe, ponieważ im koraliki są bardziej krzywe tym więcej frustracji. Do najrówniejszych należą koraliki japońskich marek Miyuki oraz Toho, ale nie zapominajmy, że i u tych producentów znajdziemy pewien procent koralików krzywych. Następnie w rankingu równości znajdują się koraliki czeskie Preciosa Ornela (niegdyś Jablonex) oraz Matubo, indyjskie NihBeads, czy mniej popularne Knorr Prandel, Gutermann i Euroclass. Rzadkim zjawiskiem jest znalezienie koralików no-name o odpowiednim stopniu równości.
Osobiście używam aktualnie jedynie japońskich koralików z niewielką ilością czeskich.

Następnie, należy zwrócić uwagę na kształt koralików. Oczywiście szeroka gama kształtów pozwala na uzyskanie rozmaitych efektów i faktur, ale dla początkujących polecam podstawowe koraliki w kształcie round. Są one zwykle najtańsze ze wszystkich kształtów.

Kolejnym etapem będzie wybranie rozmiaru koralików. Dla początkujących polecam 6/0 (4 mm) do nauki, 8/0 (3,2 mm) do pierwszych bransoletek, następnie 11/0 (2,2 mm) jeśli tylko ostrość wzroku na nie pozwala. Dla tych którzy mają anielską cierpliwość oraz sokoli wzrok są 15/0 (1,6 mm).


Aby porównać koraliki, wykonałam kilka sznurów w popularnym kolorze hematytowym.


Ostatnia decyzją jaką należy podjąć przed zakupem koralików, to... kolor! O rodzajach kolorów koralików - innym razem. Natomiast początkującym polecam zakup minimum trzech kolorów w tym samym rozmiarze/rodzaju.

Skomentuj lub udostępnij:

0 komentarzy

Prześlij komentarz