piątek, 26 lutego 2016

Pytanie o kolorystykę nici do sznurów
"A przy okazji od razu pierwsze pytanie, czy kolor nici ma znaczenie? W Twoich wyrobach jej nie dostrzegam, więc pewnie nie powinno jej być widać. Więc w takim razie to nie przeszkadza, że np. nawlekam czerwone koraliki na białą nitkę?" Anna P.


Odpowiadam:

Kolor nici do szydełkowania koralików ma duże znaczenie. Przy ciasno wyszydełkowanym sznurze prawie nie widać nitki, ale prawie robi różnicę. Staram się dobierać kolor nici do koralików, jednakże bez fanatyzmu - do jasnych koralików białą, do ciemnych czarną. Używam jeszcze szarej, brązowej, czerwonej, niebieskiej i zielonej.
Najtrudniej dopasować nici do projektów o kontrastowych kolorach, np. biało-czarnych. W tym przypadku zwykle decyduję się na nitkę białą, jaśniejszą. Można też po prostu wyszydełkować kawałek na różnych kolorach nici i zobaczyć, która lepiej się prezentuje.

Należy pamiętać też o tym, że niektóre koraliki są przejrzyste (w mniejszym lub większym stopniu) i kolor dobranej nici może zmienić odcień koralików w gotowej pracy. Ma to swoją zasadniczą zaletę, w momencie gdy nie posiadamy dokładnie takich koralików jakich potrzebujemy.

Przykład:

Najjaśniejsze koraliki z tego naszyjnika są w kolorze pomarańczowym transparentnym z efektem matowym i tęczowym. Zastosowanie czarnej nici sprawiło, że pomarańczowe koraliki straciły swą intensywną barwę na rzecz jasnego brązu i doskonale skomponowały się z pozostałymi barwami. Zdjęcie jest sprzed lat i jakość pozostawia wiele do życzenia, ale myślę, że widać o czym mowa.


Co zrobić, gdy wyszydełkowaliśmy już cały sznur i po skończonej pracy stwierdziliśmy, że jednak biała nitka to nie to? Nie ma podstaw do prucia i paniki! Większość nici można po prostu ufarbować barwnikami do tkanin. Oczywiście bawełniane kordonki złapią kolor najintensywniej, poliestrowe nici do jeansu słabiej, ale przebijająca biel zostanie złamana. Farbując gotowy sznur pamiętajmy, żeby zastosować się do zaleceń producenta oraz aby wykonać barwienie przed założeniem metalowych końcówek!

Skomentuj lub udostępnij:

0 komentarzy

Prześlij komentarz