poniedziałek, 2 maja 2016

Pytanie o magazyny o tematyce koralikowej
"Szkoda, że tak wiele wzorów jest tylko w sieci. Może znasz jakieś warte uwagi gazety o beadingu dostępne w Polsce lub zagranicą? Mój mąż czasem jeździ do Niemiec, ale nie wie czego szukać." Paulina Sz.

Odpowiadam

W naszym kraju rynek czasopism branżowych wydaje się ciągle rozwijać. Co kilka miesięcy pojawiają się nowe tytuły o tematyce rękodzielniczej, ale skupię się tylko na tych o koralikach. I na tych, które uważam za godne uwagi.

Zdecydowany numer 1 to:


Beading Polska - dwumiesięcznik wydawany przez Galeria Margo z redaktor naczelną Małgorzatą Grzesiak. Najściślej związany z szeroko pojętym beadingiem i generalnie z twórczością biżuteryjną. Magazyn dostępny zarówno w wersji papierowej za 12,80zł (Empik, Kolporter) jak i elektronicznej za 8zł (PDF). Każdy numer skrywa wzory dla początkujących i zaawansowanych osób, wywiady z gwiazdami sceny koralikowej na świecie, galerie inspirujących prac, porady, felietony i informacje o nowinkach czy zbliżających się wydarzeniach. Wypatruję każdego numeru!

Pojedyncze artykuły poświęcone koralikowym inspiracjom czy tutorialom znajdziemy tez w czasopismach ogólnorękodzielniczych takich jak Mollie Potrafi czy Twórcze Inspiracje.

Kolejne magazyny są już niestety w językach obcych, ale wzory zwykle są tak rozrysowane, że znajomość języka nie jest konieczna. Można je spotkać w między innymi w Empiku, na dziale z prasą kobiecą lub hobbystyczną.Bead&Button - dwumiesięcznik wydawany w USA od 1994 roku. Zawiera wzory zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych beaderów, często wymagające różnych rozmiarów i kształtów koralików, których nie ma jeszcze (mam nadzieję) dostępnych w naszym kraju. W magazynie znajdują się też wywiady, nowinki i zaproszenia na wydarzenia czy konkursy. Aktualnie tematyka numerów skupia się głównie na beadingu, prezentując szerokie spektrum technik w każdym numerze, niegdyś były jeszcze kursy wrappingu, tworzenia z mas polimerowych czy stringing'u (nawlekania) . Te zagadnienia zostały wyodrębnione na samodzielne tytuły wydawnicze.Beadwork - dwumiesięcznik wydawany również w USA. Osobiście lubię go bardziej niż B&B, ponieważ zazwyczaj zawiera wzory stanowiące wyzwanie, nowe podejście do danego ściegu, ma bardziej ambitne schematy, ale to moja własna opinia. W magazynie znajdują się poza wzorami, informacje o nowinkach, porady, wywiady i mnóstwo inspirujących zdjęć.

Czas na rynek europejski:)Perlen Poesie - kwartalnik wydawany w Niemczech. Zwykle zawiera kilka czasochłonnych, rozbudowanych projektów, wywiady okraszone licznymi zdjęciami inspirujących prac. Magazyn jest całkiem gruby! Główna tematyka magazynu to beading, ale pojawiają się też artykuły o chanmaille czy technikach metalurgicznych. Cena numeru to 15 Euro.

Making Jewellery - brytyjski miesięcznik. Każdy numer zawiera kilka technik tworzenia biżuterii, wzory związane z beadingiem są zazwyczaj wyjątkowo nieskomplikowane. Dodatkowo zawiera dużo nowinek, wskazówek z dziedziny mody, wywiady i inspiracje. Znajdują się w nim często podstawy technik okołojubilerskich - np. emaliowanie czy artclay. Bead&jewellery - magazyny wydawany 8 razy do roku w UK. Tematyka każdego numeru skupia się na beadingu, chociaż pojawiają się też inne techniki, np. masy polimerowe czy wrapping. Wzory przewidziane są raczej dla początkujących. Każdy numer zawiera tez wywiady, relacje z wydarzeń i inspirujące zdjęcia. 


Koralki - dwumiesięcznik wydawany w Czechach. Nie miałam okazji zobaczyć wnętrza tego magazynu, ale z opisu na beading.com.pl wynika, że to czasopismo z mnogością wzorów o różnych stopniach zaawansowania.


Crea con Abalorios - hiszpański kwartalnik. Magazyn poświęcony beadingowi i makramie, zawierający wzory zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych. Bardzo często pojawiają się w numerach schematy na przestrzenne figurki np. psy, misie czy postacie z bajek. W magazynie znajdują się też porady i nowinki oraz inspirujące stylizacje modelek. 

Przypominasz sobie coś jeszcze? Może coś przegapiłam?


Skomentuj lub udostępnij:

2 komentarze:

  1. Did you know that that you can make dollars by locking premium pages of your blog / site?
    All you need to do is to join Mgcash and implement their Content Locking tool.

    OdpowiedzUsuń
  2. Are you making money from your exclusive file uploads?
    Did you know that Share Cash will pay you an average of $500 per 1,000 link unlocks?

    OdpowiedzUsuń