czwartek, 29 września 2016

Pytanie o wyższośc nici nad żyłką (lub odwrotnie)


"Mam pytanie - jakich nici używasz? Próbowałam szyć plecionki żyłką, ale skończyłam szybko, bo żyłka strasznie się plątała. Ty też tak masz? Co kupić?" Agata K.

Odpowiadam

Zapytać czy szyć żyłką czy nicią - to jak zapytać co było pierwsze jajko czy kura. Można spotkać się ze zdaniem, że żyłka jest fatalna, plącze się i niszczeje z upływem czasu. Albo że nici są fatalne, zrywają się, mechacą i nie trzymają kształtu. Zatem napiszę co osobiście myślę o żyłkach i niciach.

Żyłka
Mianowicie, żyłek używam do plecionek przestrzennych, np. ważek, albo do plecionek gdzie kolor żyłki/nici ma znaczenie, np. do szycia ściegiem brick stitch na bazie metalowej.

Na zdjęciu Latawce i O-taki komplet z ledwie widoczną żyłką.

Wybieram takie żyłki, które są odporne na promieniowanie UV. Najczęściej używam żyłek wędkarskich premium. Moje ulubione to żyłki firmy Jaxon. Żyłka może się zerwać w kontakcie z ostrą krawędzią koralika, a z taką krawędzią żadna materia nie wygra:) Żeby natomiast żyłka się nie plątała, należy delikatnie przeciągać ją przez każdy koralik, używając jak najmniej siły. To właśnie mocne szarpnięcia, przeciągania na siłę, sprawiają, że żyłka zawija się jak sprężyna i plącze niesłychanie. Istotne jest też by obcinać żyłkę ostrymi nożyczkami, tępe szarpią jej brzeg co tez sprawia, że często się plącze. Warto zwrócić uwagę na grubość żyłki - im grubsza tym mniej się plącze. Używam żyłek o grubości 0,14, a częściej 0,16mm.

Nici
Nici natomiast stanowią doskonały materiał do nośników do naszyjników czy dopasowanych bransoletek peyote. Wybieram nici pod kolor pracy, najczęściej korzystam z nici białych lub czarnych. Moje ulubione marki to Sono (Nozue Sonoko) i Miyuki. Lubię je z uwagi na to, że są fabrycznie nawoskowane bardzo mocno. Te nici nie mechacą się, pod warunkiem, że szyje się maksymalnie 60-70 centymetrowymi odcinkami. Inne nici dostępne na rynku np. nymo, one-g według mnie wymagają mocniejszego nawoskowania niż fabryczne. Można również używać nici typu Tytan 60/80 Ariadny, ale te z kolei nie zaskarbiły mojego serca przez to że się rozplątują (prawdopodobnie nawoskowanie by pomogło). Zasadnicza zaleta nici to że je widać, co mniej męczy oczy. 

Do większości plecionek nici można stosować zamiennie z żyłkami. W moim warsztacie tak właśnie jest! Zatem pozostawiam Tobie rozstrzygnięcie dylematu - nici czy żyłka:)

A w skrócie:
Giętkie plecionki - nici
Sztywne plecionki - żyłka
Krosno - nici
Sznury szydełkowow-koralikowe - nici
Ścieg brick stitch - żyłka
Haft koralikowy - żyłka lub niciSkomentuj lub udostępnij:

0 komentarzy

Prześlij komentarz